Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info.

Radża as-Sania, Dziewczyny z Rijadu, Smak Słowa, Sopot 2010.

          Książka zapowiadała się na kolejną pozycję z bardzo popularnego ostatnimi czasy w Polsce nurtu literatury kobiecej ukazującej okropieństwa życia kobiet w różnych regionach świata, a szczególnie w świecie muzułmańskim. Powieści te wydawane w dużych nakładach przez wielkie domy wydawnicze, najczęściej będąc kiepskiej jakości literackiej, przedstawiają czarno-biały obraz relacji płciowych, często nie wnikając w przestrzeń kulturową w jakiej rozgrywa się akcja. Wszystkie te obawy zostały jednak rozwiane już po pierwszych rozdziałach tej fascynującej i wciągającej książki.

              Bohaterkami powieści są cztery młode mieszkanki Rijadu rozpoczynające samodzielne życie w nowoczesnym, ale bardzo restrykcyjnym społeczeństwie saudyjskim. Autorka kładzie nacisk na ukazanie relacji damsko-męskich, które kontrolowane są przez tradycyjną kulturę i jej ulegają. Stanowi to przeszkodę w kształtowaniu się normalnych relacji pomiędzy obiema płciami. Kontakty pomiędzy młodymi kobietami i mężczyznami są drastycznie ograniczane i rozwijają się swobodnie jedynie w sferze Internetu i telefonii komórkowej. Ofiarami represyjnego społeczeństwa stają się tu nie tylko młode kobiety, ale też mężczyźni niemogący dokonywać samodzielnych wyborów. To przynależność klanowa i relacje rodzinne ograniczają możliwość kształtowania się relacji intymnych. O wyborze partnerów w przypadku i mężczyzn i kobiet decyduje przede wszystkim rodzina w dbałości o zachowanie odpowiednich hierarchii klanowych czy klasowych.

              Książka napisana w formie e-maili wysyłanych do mieszkańców Arabii Saudyjskiej opatrzona jest komentarzami, bardzo często bardzo cierpkimi, od odbiorców zbulwersowanych poczynaniami bohaterek. O wartości książki nie świadczy jedynie doskonałe ukazanie relacji płciowych na Półwyspie Arabskim, pozycji kobiety w tradycyjnej społeczności, stosunku do kobiet rozwiedzionych i ich wykluczania ze społeczeństwa, ale przede wszystkim wielowymiarowy obraz rozdartego społeczeństwa. Niejednokrotnie ukazana zostaje hipokryzja, czy też konieczność przestrzegania norm obyczajowych, jak na przykład opis przebierania się w samolocie tuż przed lądowaniem na Półwyspie z modnych garniturów i sukni od zachodnich projektantów w tradycyjne abaje i tauby. Świetnie wykształceni młodzi mieszkańcy pustynnego kraju są rozdarci pomiędzy nowoczesnym sposobem życia, a koniecznością dostosowania się do wymogów przestrzegania tradycji.

            Debiut powieściowy Radży as-Sani wskazuje na dogłębną znajomość miejscowej kultury i zwyczajów, prezentując tak rzadko podejmowane kwestie jak różnice pomiędzy mieszkańcami stolicy, a pozostałymi obywatelami Królestwa czy skomplikowane relacje sannicko-szyickie. Niewątpliwie książka stanowi wartościowe źródło informacji dla wszystkich czytelników zainteresowanych kulturą bliskowschodnią, a jej lektura jest nie lada przyjemnością.

Jakub Kościółek

Projekt i program Interhead.pl
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.