Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info.

Zapraszamy na projekcję filmu "Zima na Lampedusie" 25 listopada o 18:00

Zapraszamy na projekcję filmu

W najbliższy piątek (25 listopada 2016) zapraszamy do Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ (ul. Gronostajowa 3, s. 153) na projekcję filmu "Zima na Lampedusie". Przed projekcją prelekcję wygłosi Adam Bulandra. Udział w pokazie jest bezpłatny.

"Zima na Lampedusie / Lampedusa in Winter "
93 ' , 2015 Austria, Włochy, Szwajcaria / zdjęcia: Christian Flatzek, Serafin Spitzer / montaż: Nela Märki / produkcja: Finali Film & Wortschatz Produktion.

[Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman nie szafuje łatwo narzucającymi się odniesieniami. Uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera  bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni.]
Źródło: Watch Docs Zrób to Sam (http://www.watchdocs.pl/2016/a/zima_na_lampedusie-film-183-pl.html).

Pokaz odbywa się dzięki:

Pokaz współfinansowany jest ze środków przekazanych organizacji w ramach 1% podatku.

 


 

Projekt i program Interhead.pl
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.