11 miesięcy w wielokulturowym w Wiedniu

Anna Kostecka ze Stowarzyszenia INTERKULTURALNI PL zakończyła właśnie 11 miesięczny program Asystentury Grundtviga w wiedeńskim Centrum Wielokulturowym – Interkulturelles Zentrum (IZ). Akcja umożliwia kadrze dla edukacji dorosłych realizację wyjazdów i pracę w organizacji edukacji dorosłych w innym kraju europejskim. Celem jest poznanie systemów edukacji innych państw, rozwój kompetencji zawodowych i międzykulturowych oraz polepszenie znajomości języków obcych. Wyjazd finansowany był przez Komisję Europejską w ramach programu “Uczenie się przez całe życie”. Szczegółowe informacje: www.grundtvig.org.pl/asystentury-grundtviga.  Poniżej prezentujemy krótką relację z prawie rocznego pobytu w stolicy Austrii.


Anna Kostecka
Współzałożycielka i Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia INTERKULTURALNI PL:

Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na wyjazd do Wiednia oraz, że wybrałam Interkulturelles Zentrum jako organizację goszczącą. W ciągu ostatnich 11 miesięcy byłam częścią jednej z najlepszych organizacji zajmujących się tematyką wielokulturowości w Austrii oraz pracowałam w wielu ciekawych lokalnych i międzynarodowych projektach. Myślę, że bardzo podniosłam swoje umiejętności trenerskie, a poznane nowe metody i koncepcje związane z edukacją międzykulturową oraz zarządzaniem organizacją bardzo mi się przydadzą w przyszłości. Po za tym mówię teraz bardzo dobrze po niemiecku.

Czym zajmowałam się w Interkulturelles Zentrum? W ramach swoich obowiązków przygotowywałam programy szkoleniowe związane z edukacją międzykulturową, tworzyłam koncepcje nowych projektów, prowadziłam treningi, uczestniczyłam w wydarzeniach promujących edukację międzykulturową w Austrii, a także brałam udział w wielu międzynarodowych wydarzeniach np. szkolenie trenerskie w Gruzji, tworzenie międzynarodowej sieci promującej równy dostęp do edukacji dla dzieci na Kaukazie. Jako jedyna osoba z Polski uczestniczyłam również w prestiżowym spotkaniu młodych liderów w ramach globalnego forum UNAOC (Przymierze Cywilizacji, inicjatywa ONZ ). Pracowałam głównie w projektach realizowanych przez dział “Integracji i Edukacji Międzykulturowej” oraz „Współpracy Międzynarodowej”. Najbardziej podobała mi się różnorodność działań oraz współpraca w różnych zespołach. Już udało mi się wypróbować nowe koncepcje i metody w Polsce prowadząc treningi w ramach projektu Akademia Interkulturalna – Dobre Praktyki. Kolejnym ważnym dla mnie aspektem było poznanie sposobów zarządzania organizacją, które wypracowało Interkulturelles Zentrum w ciągu 25 lat swojej działalności.

 Austria to kraj z dużym odsetkiem imigrantów w stosunku do całej populacji. Według danych z 2012 roku (Statistik Austria), 17,7% mieszkańców ma pochodzenie imigranckie. Prawie połowa z nich (40%) mieszka w Wiedniu, gdzie stanowią jedną trzecią mieszkańców miasta. To zupełnie inne realia niż w Polsce, co łączy się z innym podejściem do migracji, dyskursem publicznym wokół tematyki integracji oraz stosowanymi rozwiązaniami i politykami. Cieszę się, że miałam okazję osobiście przekonać się o tym, jak to wszystko funkcjonuje. Teraz przede mną następne wyzwania. Oprócz nowych umiejętności, wyjazd zaowocował również nowymi możliwościami zawodowymi. W następnym semestrze będę prowadzić wykłady „Zarządzanie Różnorodnością” na Uniwersytecie w Kufstein. Cieszę się, że przy tej okazji będę mogła częściej przyjeżdżać do Austrii.

Wiedeń. Kampania antyrasistowska Wiener Linien (firma zarządzająca transportem publicznym w Wiedniu). Hasło Die Stadt gehört dir (“Miasto należy do Ciebie”) zostało zaprezentowane w 30 językach.