20 października 2020 roku minęło dziesięć lat odkąd oficjalnie zaczęliśmy działać w Stowarzyszeniu INTERKULTURALNI PL na rzecz rozwoju społeczeństwa otwartego i wielokulturowego. Lata mijały, lecz nasza podstawowa misja zawsze była naszą siłą przewodnią, którą jak nam się zdaje realizujemy z coraz większą skutecznością i efektywnością.
To był niezwykle ciężki rok nie tylko dla nas osobiście, ale też dla polskich organizacji pozarządowych, które nawet bez pandemii mierzyły się z licznymi problemami i wyzwaniami. Dla nas był to rok niełatwy, który skonfrontował nas z sytuacjami, które wymagały nowego, świeżego, czasem wręcz nowatorskiego spojrzenia na to, co do tej pory robiliśmy.
Cieszymy się, że pomimo trudnej sytuacji udało nam się kontynuować rozpoczęte projekty, a także rozpocząć nowe. Po pierwsze, w partnerstwie z Fundacją Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja udało nam się przeprowadzić konkurs dla uczniów i uczennic krakowskich szkół pt. “Miasto wielokulturowe w XXI wieku”, który dał możliwość twórczej ekspresji dzieciom obciążonym zdalnym nauczaniem i zgromadził około 150 prac. Drugim projektem była wystawa młodej sztuki białoruskiej “Before/After/2020.Belarus”, która trafiła na przełomie lutego i marca 2021 roku do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Mimo niezwykle ciężkiej sytuacji pandemicznej kontynuujemy projekt MiCREATE realizowany w programie Horyzont 2020, mający na celu kompleksowe zbadanie sytuacji dzieci z doświadczeniem migracji i ich relacji z dziećmi lokalnymi.
Od stycznia 2021 roku Stowarzyszenie jest partnerem w kolejnym projekcie naukowym realizowanym w ramach programu Horyzont 2020, prowadzonym przez Uniwersytet w Bolonii pod nazwą “New ABC” (Nowe Abecadło). Prowadząc w tej chwili przede wszystkim działalność naukową, pracownicy Stowarzyszenia realizują też liczne działania na rzecz migrantów i wraz z migrantami m. in. w ramach programu Małopolska Przyjazna Obcokrajowcom, finansowanego ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Współtworzą również Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie, odpowiadając w nim za dział porad prawnych.
Serdecznie zachęcamy Was do przekazania naszej organizacji 1% swojego podatku! Wasze wsparcie pomoże nam rozwijać misję tworzenia społeczeństwa otwartego, tolerancyjnego i różnorodnego, którą kontynuujemy już od 10 lat. Dzięki Waszemu wsparciu możemy realizować innowacyjne, czasem szalone, ale zawsze społecznie użyteczne działania, które budują spójną, przyjazną społeczność lokalną, zaangażowaną w sprawy wspólnoty, nieobojętną na los innych, często słabszych ludzi, będących naszymi nowymi sąsiadami.