Konferencja “Porozmawiajmy o nienawiści”, Warszawa 22 luty 2016

Serdecznie zapraszamy na konferencję, która odbędzie się 22 lutego br. (poniedziałek) o godz. 18.00 w warszawskim Centrum Wielokulturowym na ul. Jagiellońskiej 54 (Plac Hallera).

Obecnie mamy w Polsce do czynienia z wymykającą się spod kontroli falą hejtu, a szczególnie islamofobii oraz ksenofobii. Uaktywniły się grupy, które w sposób jawny nawołują do agresji. Nie da się ukryć, że strach przed innością od dawna był obecny w społeczeństwie, a obecne masowe ruchy migracyjne tylko go spotęgowały. Bagatelizowanie spraw związanych z mową nienawiści, a także zamiatanie pod dywan problemów dotyczących relacji międzykulturowych, czy brak edukacji antydyskryminacyjnej to tylko kilka z przyczyn tego, co dzieje się teraz.
W konsekwencji prowadzenie debaty publicznej o uchodźcach zamiast na argumentach i faktach opiera się na przepychankach, awanturach i oskarżeniach. Zamiast rozmawiać, obrażamy się i znieważamy, budując trudne do przeskoczenia barykady. Działaczka ruchów sprzeciwiających się mowie nienawiści została w niewybredny sposób zaatakowana przez polityków i celebrytów, tylko dlatego, że nie godziła się na hejt. Ze względu na potok nienawistnych komentarzy, jedna z gazet zamknęła możliwość wypowiadania się pod artykułami, związanymi z tematem uchodźców.


I tu nasuwa się pytanie: Czy takie działanie jest uzasadnione? A może uderza w prawo do głoszenia własnej opinii? Gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna mowa nienawiści? Czy zaznaczenie granicy między nimi jest możliwe? Kto ma o tym decydować? I czy taki rodzaj prowadzenia publicznej dyskusji ma w ogóle sens?
Między innymi o tym chcemy dyskutować podczas konferencji.


Rozpoczniemy wykładem wprowadzającym na temat mowy nienawiści, który wygłosi profesor Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Później zapraszamy do wzięcia udziału w debacie, w której wystąpią:
–     prof. Maciej Mrozowski – prawnik i medioznawca (Uniwerstytet Warszawski i SWPS)
–     Draginja Nadaždin – dyrektorka Amnesty International Polska
–    Adam Szostkiewicz – dziennikarz od 1999 roku związany z tygodnikiem “Polityka”
–    Mohamed Adham Abd El Aal – przewodniczący gminy muzułmańskiej w Warszawie
–    Joanna Grabarczyk – koordynatorka akcji Hejtstop.

Rozmowę poprowadzi redaktor Piotr Pacewicz, “Gazeta Wyborcza”.


Podczas wydarzenia zapezentowane zostaną również trzy publikacje powstałe w ramach projektu HSA:

– “Mowa nienawiści w przestrzeni publicznej. Raport z badań prasy w 2014 roku”

-“Przeciwdziałanie mowie nienawiści. Podręcznik dla środowiska politycznego”

– “Jak pisać nie dyskryminując? Przewodnik dla środowiska dziennikarskiego”.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji o wydarzeniu w pliku do pobrania.