13 maja – Pokaz filmu “Budrus” w rocznicę Nakby

Polska Kampania Solidarności z Palestyną oraz KINO 18 zapraszają na projekcję filmu “Budrus” oraz dyskusję poświęconą obecnej sytuacji na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych Budrus.
“Budrus”
reż. Julia Bacha,
Zdjęcia: Julia Bacha, Mohammed Fawzi,
USA 2009, 70 min.

Budrus to palestyńska wioska położona w odległości 31 kilometrów na północny zachód od Ramallah. Zamieszkuje ją zaledwie półtora tysiąca osób. W 2003 roku Budrus znalazł się w centrum uwagi całego świata za sprawą decyzji rządu izraelskiego, w myśl której wkrótce miała się rozpocząć budowa muru, anektującego połowę wioski. Pomysłowi sprzeciwili się mieszkańcy miejscowości. Mur, który ma zostać wzniesiony na ziemi, polach i plantacjach, może ich pozbawić środków do życia.

Wydarzenia te śledzi od ponad pięciu lat Julia Bacha. W swoim filmie skupia się na postaciach lokalnego działacza Ayeda Morrara i jego 15-letniej córki, Iltezam. To ich oczami oglądamy wszystkie sytuacje. Udało im się zaangażować w protest nie tylko rywalizujące ze sobą organizacje palestyńskie Hamas i Fatah, ale także namówić do udziału w pokojowych akcjach protestacyjnych setki obywateli izraelskich oraz członków międzynarodowego ruchu na rzecz pokoju. Na te pokojowe manifestacje izraelscy żołnierze reagują jednak kulami.

Po projekcji dyskusja z udziałem Przemysława Wielgosza, redaktora naczelnego Le Monde diplomatique – edycja polska oraz Anety Jerskiej (aktywistki Międzynarodowego Ruchu Solidarności na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych).

www.kampania-palestyna.pl

Wstęp: 5 zł

Ilość miejsc ograniczona.