„Wielokulturowa Europa…” Publikacja powarsztatowa już dostępna!

[ *** publikacja w formacie pdf do pobrania na dole strony ] 
Pomiędzy 17 a 21 kwietnia 2012 zorganizowaliśmy warsztat antydyskryminacyjny „Wielokulturowa Europa – czy naprawdę jesteśmy zjednoczeni w różnorodności”. Wzięło w nim udział 15 osób z 12 krajów europejskich. Teraz na naszej stronie udostępniamy anglojęzyczną publikację prezentującą używane ćwiczenia. Ma być źródłem inspiracji dla trenerów.

Organizacja warsztatu była dla nas niesamowitym doświadczeniem” mówi Iga Machalewska trenerka pracująca w  INTERKULTURALNI PL. „Zaskoczyło nas bardzo duże zainteresowanie uczestnictwem.  W czasie przeznaczonym na rekrutacje wpłynęły do nas 53 zgłoszenia. Później otrzymaliśmy kolejne 70 zapytań o możliwość wzięcia udziału” – dodaje. Wybrana grupa była bardzo zróżnicowana. Uczestnicy pochodzili  z Bułgarii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Łotwy, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Turcji,  Węgier i Włoch. Najmłodsza uczestniczka miała 23 lata, a najstarsza 62.

To bardzo ważne, żeby uczestnicy warsztatów antydyskryminacyjnych różnili się od siebie. Możemy dużo mówić o dyskryminacji, ale dopiero bezpośredni kontakt z osobą dyskryminowaną uświadamia nam czym ona tak naprawdę jest.”  mówi Anna Kostecka,  trenerka z INTERKULTURALNI PL. „Myślę, że w pamięci naszych uczestników i uczestniczek na długo pozostanie zdziwienie ich kolegi, który miał spore problemy z poruszaniem się po Krakowie, pomimo tego, ze miasto w 2011 roku zostało finalistą europejskiego konkursu Access City Award (miasta najbardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym). Podobnie pewnie nikt z nich nie zapomni opowieści koleżanki, która jest religijną muzułmanką i mieszka w chrześcijańskim kraju”. 


 „Publikację udostępniamy, żeby pokazać przykładowe ćwiczenia używane podczas warsztatów oraz, aby podzielić się naszymi doświadczeniami” – mówi dr Adam Bulandra z INTERKULTURALNI PL, odpowiedzialny za moduł prawny warsztatu. Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym uzyskanym z Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie”. W następnym roku planowane jest ponowne zorganizowanie warsztatu.