Zapraszamy do obejrzenia warsztatów kulinarnych ‘Kuchnia ukraińska online’

W kulturze ukraińskiej, podobnie jak i polskiej, okres bożonarodzeniowy jest wyjątkowo rodzinny i przepełniony pozytywnymi emocjami. Każdy Ukrainiec i Ukrainka, który/-a opuścił/-a swoje rodzime strony, w sposób naturalny tęskni za swoim domem, za bliskimi, za spotkaniem przy wspólnym stole. Dlatego w partnerstwie z Fundacją Zustricz poprowadziliśmy warsztaty kulinarne, podczas których nie tylko przygotowaliśmy tradycyjne ukraińskie potrawy bożonarodzeniowe, ale omówiliśmy też szerszy kontekst kulturowy przeżywania okresu świątecznego.

Celem warsztatów, ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, było stworzenie wirtualnej wspólnoty krakowskiej społeczności ukraińskiej, wspólne włączenie się w przygotowanie tradycyjnych dla tego okresu potraw, a także działanie w celu zachowania i promocji ukraińskich świątecznych tradycji, także wśród polskich przyjaciół.


Warsztaty realizowane były w partnerstwie z Fundacją Zustricz i sfinansowane zostały ze środków zebranych przez Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL w ramach odpisu 1% podatków.