20 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uchodźcy

W dniu dzisiejszym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Bardzo byśmy chcieli aby taki dzień nie istniał, a ludzie nigdy nie byli zmuszeni być uchodźcami. Rzeczywistość jednak daleka jest od ideału stąd okażmy uchodźcom naszą solidarność, nie bójmy się ich, nie piętnujmy i nie stygmatyzujmy. Starajmy się zrozumieć procesy, które powodują konieczność zmiany miejsca zamieszkania, nie tylko takie jak wojny, ale też bardziej “prozaiczne” jak ubóstwo, choroby, katastrofy klimatyczne.


W niesprzyjających okolicznościach każdy z nas może stać się uchodźcą, niezależnie od statusu społecznego i majątkowego. Jeżeli mamy możliwość wpływajmy na innych z naszego otoczenia, w tym w szczególności polityków lokalnych i centralnych aby uchodźców traktowali z godnością, szczególnie jeśli deklarują przywiązanie do chrześcijańskich wartości.
Naciskajmy, aby rząd skończył z blokadą przejść w Brześciu/Terespolu i obejmował ochroną tych, którzy tego potrzebują. Tym, którzy u nas zostaną zapewnijmy gościnę aby zależnie od ich woli stali się wartościowymi obywatelami i obywatelkami naszego państwa lub mogli powrócić bezpiecznie do swoich domów i ojczyzn.